Vill du ställa ut hos oss?

Kontakta galleristen på telefon 0708498641 eller skicka e-post. Vi bokar nu in tider för 2023.

2022

  • JANUARI 8/1-2/2   Målningar – Tilda Cornelia Larsson Instagram
  • FEBRUARI 5/2-2/3  Målningar – Anna Tellin Instagram och Karin Torstensson Instagram
  • MARS 5/3-30/3  Målningar – Chihiro Nodera Instagram
  • APRIL 2/4-27/4   Återbruk textil – Lena Lysvret Instagram
  • MAJ 30/4-25/5  Måleri & Skulptur – Ylva Junfelt Instagram
  • JUNI 28/5-22/6   Måleri & Glaskonst – Gun Höglind Instagram

 

  • JULI 25/6-27/7  Målningar –  Kristina Möller
  • AUGUSTI 30/7-24/8 Från land och vatten – Carmen Elfving
  • SEPTEMBER 27/8-21/9 Keramik – Helgi Björgvinsson
  • OKTOBER 24/9-19/10 Målningar – Sanna Bülow Bengtsson / Hanna Hell Grönsten
  • NOVEMBER 22/10-16/11 Tovat – Gro Arnesen Sundell
  • DECEMBER 26/11-31/12 JUL – Medlemmar

    2021

    • JANUARI 9/1-27/1   Målningar – Melker Stangvik
    • FEBRUARI 30/1-24/2   MålningarJan-Owe Stappe
    • MARS 27/2-24/3   Broderade plagg – Inger Lennartsdotter
    • APRIL 27/3-21/4   Keramik – Annika Niering / Quiltameva – Eva Eriksson
    • MAJ 24/4-19/5   MålningarKamyar Amin
    • JUNI 22/5-16/6   Keramik ”Pippi på fåglar” – Sanna Nilsson Rep & Lera
    • JULI 19/6-21/7 Uttryck från naturen i silver och ull Lena Andersson och Erika Andersson
    • AUGUSTI 24/7-25/8 Målningar – Karl-H. Schenk 
    • SEPTEMBER 28/8-22/9 KeramikJannica Svensson
    • OKTOBER 25/9-20/10 Måleri – Ewa Hirvi
    • NOVEMBER 23/10-17/11 Målningar – Helén Liz Stenberg Borås Målarskola
    • DECEMBER 20/11-31/12 JUL – Medlemmar

      2020

      • JANUARI   11/1 – 29/1   Fotoutställning i Mosse Stoopendaals anda – Bertil A Larsson / Fri Press
      • FEBRUARI   1/2 – 26/2   Foto – Britt-Marie Pålsson
      • MARS   29/2 – 25/3   Skulptur Betong – Evalena Jönsson Lunde
      • APRIL   28/3 – 29/4   Keramik  Helena Jarnefall Plumeyer
      • MAJ   2/5 – 27/5  INSTÄLLT Akryl  Marie Lantz
      • JUNI   30/5 – 24/6   INSTÄLLT Akvarell – Elisabeth Enqvist
      • JULI   27/6 – 29/7   Olja / Akryl  Patrik Norström
      • AUGUSTI   1/8 – 26/8   Blandat – Familjen Pabst
      • SEPTEMBER   29/8 – 23/9   Keramik  Marianne Kruus
      • OKTOBER   26/9 – 21/10   Måleri  Katrin Skoglund
      • NOVEMBER   24/10 – 18/11   Ansikten på duk  Anette Ringvall
      • DECEMBER   21/11 – 31/12   Jul på Hindås – medlemmarna

      2019

      • JANUARI 12/1-30/1 – Måleri – Anna Alex Karlsson
      • FEBRUARI 2/2-27/2 – Luffarslöjd – Suzanne Ekeroth Instagram
      • MARS 2/3-27/3 – Akvarell – Ester Kamarik Instagram
      • APRIL 30/3-1/5 – Glas – Outi Andersson
      • MAJ 4/5-29/5 – 10 års jubileumsutställning – Medlemmar i Gyllene Hinden
      • JUNI 1/6-26/6 – Akvarell – Christina Abrahamsson
      • JUNI 24/6-26/7 – Mölnlycke Kulturhus, Konstgången – Gyllene Hinden 10 år
      • JULI 29/6-31/7 – Akvarell/Akryl – Kerstin Een
      • AUGUSTI 3/8-28/8 – Måleri – Ulrika Wickstrand
      • SEPTEMBER 31/8-25/9 – Elevutställning – Borås Målarskola
      • OKTOBER 28/9-23/10 – Tuftat – Karin Björklind
      • OKTOBER 26/10-27/7 – Hindås stationshus, Heddas rum och Galleri  – Karin Björklind, Magnus Blomqvist, Lovisa Waldrop Bergman
      • NOVEMBER 26/10-20/11 – Smide/Motorsågskonst – Mikael Sandhagen / Björn Edsholm
      • DECEMBER 23/11-31/12 – Julutställning medlemmarna

      2018

      • JANUARI 13/1-31/1 – Måleri – Susanna Frenguelli
      • FEBRUARI 3-28/2 – Blandat – Ohla Söderlund
      • MARS 3/3-4/4 – akvarell OCH blandteknik – Gerd Pabst
      • APRIL 7- 2/5 – Textil – Anita Eriksson
      • MAJ 5-30/5 – Keramik – Marianne Kruus
      • JUNI 2-27/6 – Västkustinspiration – Angelika Geiger / Gerhard Kierstein
      • JULI 30/6-25/7 Olja – Barbro Andreasson / Ulla Andersson
      • AUGUSTI 28/7-22/8 Tovat – Gunilla Karlsson
      • SEPTEMBER 25/8-19/9 Soligt och roligt – Helén Liz Stenberg
      • OKTOBER 22/9-17/10 Textil – Christina Hedlund
      • NOVEMBER 20/10-14/11 Colours in action – Anna Arvidsson
      • DECEMBER 24/11-31/12 JUL – medlemmar

      2017

      • JANUARI 14/1 – 8/2 – Vem? Var? – Hindås gamla bilder, och pågående projekt
      • FEBRUARI 11/2 – 1/3 – Glasfusing – Ingrid Brännström
      • MARS 4/3 – 29/3 – Textil, Mixed media art och lite annat – Ing-Marie Johansson / MarieAnne Johansson
      • APRIL 1/4 – 26/4 Olja, akryl – Anna-Carin Jansson
      • MAJ 29/4 – 31/5 Måleri – Eva Andersson / Gert Andersson
      • JUNI 3/6 – 28/6 Raku keramik – Nisimo Pochat / Torbjörn Hahne
      • JULI 1/7 – 26/7 Textil – Ingrid Johansson
      • AUGUSTI 29/7 – 30/8 – Keramik – Elisabeth Johansson / Gunnar Johansson
      • SEPTEMBER 2/9 – 27/9 – Tuftat textil – Karin Björklind
      • OKTOBER 30/9 – 25/10 – Måleri – Kristina Frenguelli
      • NOVEMBER 28/10 – 22/11 – Akvarell – Gunilla Borgheden
      • DECEMBER 25/11 – 31/12 – JUL – medlemmar

      2016

      • JANUARI 6/1 – 27/1 – Akvarell och tusch – Lovisa Bergman / Trä – Björn Edsholm
      • FEBRUARI 30/1 – 24/2 – Hindåshinden – Medlemsutställning
      • MARS 27/2 – 30/3 – Blyertsteckningar – Anna Fröman
      • APRIL  2/4 – 27/4 – Akvarell – Birgitta Alneroth
      • MAJ 30/4 – 25/5 – Keramik – Karin Didoff
      • JUNI 28/5 – 29/6 – Textila figurer – Kicki Blom
      • JULI 2/7 – 27/7 – Tovat – Lena Andersson
      • AUGUSTI 30/7 – 31/8 Hindås Kommunalförening 100 år
      • SEPTEMBER 3/9 – 28/9 Keramik – Heli Gading / Olja, Foto – Carita Filipsson
      • OKTOBER 1/10 – 26/10 – Hindåstroll och tomtar – Mia Langseth
      • NOVEMBER 29/10 – 16/11 – Olja – Ture Gustafsson
      • DECEMBER  19/11 – 30/12 – Medlemmar JUL

      2015

      • JANUARI  3/1- 28/1 – Foto och måleri – Alva Gustavsson, Sandra Åkerberg, Jennifer Alsing Bild och form estetiska programmet Hulebäcksgymnasiet,  Mölnlycke
      • FEBRUARI 31/1-25/2 – Olja – Per-Olof Aronsson, Mölndal
      • MARS 28/2-25/3 – Textil, Akvarell, Keramik – Ann-Christine Gry, Rävlanda
      • APRIL 28/3-29/4 – Akvarell – Karin Utterberg Areqvist, Bollebygd
      • MAJ 2/5-27/5 Emalj och Glas – Mia Frankedal, Göteborg
      • JUNI 30/5-24/6 – Akryl – Ingela Hedenberg, Göteborg
      • JULI 27/6-29/7 – Akryl – Veronica Korsár, Sävedalen
      • AUGUSTI 1/8-26/8 – Målat och täljt – Christina Abrahamsson, Hindås
      • SEPTEMBER 29/8-23/9 – Träskåp – Sture Hansson, Träslövsläge
      • OKTOBER 26/9-28/10 – Akvarell – Helén Liz Stenberg Borås Målarskola, Olsfors
      • NOVEMBER 31/10-18/11 – Tovat – Cathrine Berg / Karin Söderblom, Borås
      • DECEMBER  21/11-30/12 – Jul – Medlemmar i Gyllene Hinden

      2014

      • JANUARI 4/1-29/1 Ung konst på Hindås – Emil Stensjö / Oskar Eliasson / Max Berner-Branzell
      • FEBRUARI 1/2-26/2 Skinnvästar – Rut Ryde / Keramik – Britt Ryttsén Omnéus Zappa Keramik & Design
      • MARS 1/3-26/3 Raku – Torbjörn Hahne / Nisimo Pochat
      • APRIL 29/3-30/4 Fotomontage – Lars Agelii
      • MAJ 2/5-28/5 Olja – Kristina Frenguelli Konstmakeriet
      • JUNI 31/5-25/6 Akvarell – Helén Liz Stenberg Borås Målarskola / Keramik – Inger Jönsson Lersmak
      • JULI 28/6-30/7 Måleri och keramik – Heike Thiede
      • AUGUSTI 2/8-27/8 Akryl och Keramik – Arjuna Geir Aasehaug
      • SEPTEMBER 30/8-1/10 Olja och Akvarell – Mia Wiking
      • OKTOBER 4/10-29/10 Tyringe helpension 100 år – Läs mer>>
      • NOVEMBER 1/11-19/11 Engler och hjerter – Textil – Susanne Wood, Kerstin Svensson
      • DECEMBER 22/11-31/12 Jul – Medlemmar i Gyllene Hinden

      2013

      • Jul – medlemmar
      • Mia Branzell
      • Kathrin Bernekorn
      • Irina Galkovskaj
      • Ingela Porse / Peter Schalin
      • Idrottsliv på Hindås – 100 år
      • Susanne Langré / Ann-Britt Langré
      • Angelika Geiger
      • Birgitta Adler
      • Katrin Skoglund
      • Yvonne Järbur, Malin Karlsson, Anne-Marie Palm
      • Olle Asp

      2012

      • Idrottsliv på Hindås – 100 år
      • Jul – medlemmar
      • Ann-Christine Svensson / Carina Fransson
      • Tommy Hansson
      • Bo Södervall
      • Helgi Björgvinsson
      • Lena och Emma Andersson
      • Mona Johansson
      • Outi Andersson 2012
      • Gruppen rakubrända

      2011

      • Guy Heyden
      • Katrin Bawah
      • Lena Lavén
      • Yvonne Järbur – Eva Lena Ekholm
      • Nils Tennberg
      • Helena Berg
      • Marie-Louise Lindell
      • Birgitta Jönsson – Thord Karlsson
      • Elsy Jönsson
      • Torbjörn Hahne v2011
      • Alexandra Bunde
      • Stefan Bothén – Människans bästa vän

      2010

      • Hindås – Gamla bilder berättar 3
      • Gunilla Hallberg
      • Anna Rosengren
      • Lizbet Lagerström
      • Flugfiske
      • Helgi Björgvinsson
      • Stefan Bothén
      • Marie Olofsson
      • Barbro Mattinen
      • Mia Branzell / Mia Frankedal
      • Hindås skola – Elevens val
      • Monica Månsson

      2009

      • Medlemsutställning 2009
      • Hindås – Gamla bilder berättar
      • Gunbritt Fors / Ulla Vegborn
      • Outi Andersson
      • Veronica Östh
      • Malin E Nilsson
      • Agneta Bergström
      • Torbjörn Hahne och Invigning