2017

  • JANUARI 14/1 – 8/2 – Vem? Var? – Hindås gamla bilder, och pågående projekt
  • FEBRUARI 11/2 – 1/3 – Glasfusing – Ingrid Brännström
  • MARS 4/3 – 29/3 – Textil, Mixed media art och lite annat – Ing-Marie Johansson / MarieAnne Johansson
  • APRIL 1/4 – 26/4 Olja, akryl – Anna-Carin Jansson
  • MAJ 29/4 – 31/5 Måleri – Eva Andersson / Gert Andersson
  • JUNI 3/6 – 28/6 Raku keramik – Nisimo Pochat / Torbjörn Hahne
  • JULI 1/7 – 26/7 Textil – Ingrid Johansson
  • AUGUSTI 29/7 – 30/8 – Keramik – Elisabeth Johansson / Gunnar Johansson
  • SEPTEMBER 2/9 – 27/9 – Tuftat textil – Karin Björklind
  • OKTOBER 30/9 – 25/10 – Måleri – Kristina Frenguelli
  • NOVEMBER 28/10 – 22/11 – Akvarell – Gunilla Borgheden
  • DECEMBER 25/11 – 31/12 – JUL – medlemmar

2016

  • JANUARI 6/1 – 27/1 – Akvarell och tusch – Lovisa Bergman / TräBjörn Edsholm
  • FEBRUARI 30/1 – 24/2 – Hindåshinden – Medlemsutställning
  • MARS 27/2 – 30/3 – BlyertsteckningarAnna Fröman
  • APRIL  2/4 – 27/4 – Akvarell – Birgitta Alneroth
  • MAJ 30/4 – 25/5 – Keramik – Karin Didoff
  • JUNI 28/5 – 29/6 – Textila figurer – Kicki Blom
  • JULI 2/7 – 27/7 – TovatLena Andersson
  • AUGUSTI 30/7 – 31/8 Hindås Kommunalförening 100 år
  • SEPTEMBER 3/9 – 28/9 KeramikHeli Gading / Olja, FotoCarita Filipsson
  • OKTOBER 1/10 – 26/10 – Hindåstroll och tomtar – Mia Langseth
  • NOVEMBER 29/10 – 16/11 – OljaTure Gustafsson
  • DECEMBER  19/11 – 30/12 – Medlemmar JUL

2015

  • JANUARI  3/1- 28/1 – Foto och måleri – Alva Gustavsson, Sandra Åkerberg, Jennifer Alsing Bild och form estetiska programmet Hulebäcksgymnasiet,  Mölnlycke
  • FEBRUARI 31/1-25/2 – Olja – Per-Olof Aronsson, Mölndal
  • MARS 28/2-25/3 – Textil, Akvarell, Keramik – Ann-Christine Gry, Rävlanda
  • APRIL 28/3-29/4 – Akvarell – Karin Utterberg Areqvist, Bollebygd
  • MAJ 2/5-27/5 Emalj och GlasMia Frankedal, Göteborg
  • JUNI 30/5-24/6 – Akryl – Ingela Hedenberg, Göteborg
  • JULI 27/6-29/7 – Akryl – Veronica Korsár, Sävedalen
  • AUGUSTI 1/8-26/8 – Målat och täljt – Christina Abrahamsson, Hindås
  • SEPTEMBER 29/8-23/9 – Träskåp – Sture Hansson, Träslövsläge
  • OKTOBER 26/9-28/10 – Akvarell – Helén Liz Stenberg Borås Målarskola, Olsfors
  • NOVEMBER 31/10-18/11 – Tovat Cathrine Berg / Karin Söderblom, Borås
  • DECEMBER  21/11-30/12 – Jul – Medlemmar i Gyllene Hinden

2014

  • JANUARI 4/1-29/1 Ung konst på Hindås – Emil Stensjö / Oskar Eliasson / Max Berner-Branzell
  • FEBRUARI 1/2-26/2 Skinnvästar – Rut Ryde / Keramik – Britt Ryttsén Omnéus Zappa Keramik & Design
  • MARS 1/3-26/3 Raku Torbjörn Hahne / Nisimo Pochat
  • APRIL 29/3-30/4 FotomontageLars Agelii
  • MAJ 2/5-28/5 Olja – Kristina Frenguelli Konstmakeriet
  • JUNI 31/5-25/6 Akvarell – Helén Liz Stenberg Borås Målarskola / Keramik – Inger Jönsson Lersmak
  • JULI 28/6-30/7 Måleri och keramikHeike Thiede
  • AUGUSTI 2/8-27/8 Akryl och KeramikArjuna Geir Aasehaug
  • SEPTEMBER 30/8-1/10 Olja och Akvarell Mia Wiking
  • OKTOBER 4/10-29/10 Tyringe helpension 100 år – Läs mer>>
  • NOVEMBER 1/11-19/11 Engler och hjerter – Textil – Susanne Wood, Kerstin Svensson
  • DECEMBER 22/11-31/12 Jul – Medlemmar i Gyllene Hinden

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann