YVONNE JÄRBUR – KERAMIK
Yvonne Järbur, keramiker sedan 1995, har sin atelje vid havet i Halland några kilometer norr om Glommen ca 1 mil norr om Falkenberg.
Jobbar med stengods, växlar mellan bruksgods och unika föremål.
Gör gärna djur och väsen från folktron.
Utställningar:
- Apladalen sommarutställningar
- Sapa Finspång
- Morups kyrkstuga
- Borgen Gislaved
Medlem i Agaton hantverk och formgivning.
http://yvonnejarburkeramik.se/
EVA LENA EKHOLM – FRITT BRODERI
Jag heter Eva Lena Ekholm, är utbildad pedagog och kartritare, och bor här i Hindås sedan drygt sex år tillbaka. Mina två söner är vuxna och utflyttade, kvar har jag min Isländska fårhund Nalle och min gamle pappa, som bor i så kallat generationsboende, hos mig.
Jag har alltid älskat att uttrycka mig skapande på något vis.Tidigare har jag tecknat i kol, stickat roliga mössor och virkat skojiga grytlappar. Under några perioder har jag konstruerat korsord till tidningar och föreningar mfl, nu senast, i sommar, i Björketorps församlingsblad.
Jag målar en del akvarell också och har gått på kurser för både Monica Månsson och Lena Lavén. Dessutom har jag broderat mycket (dukar, bonader och tavlor) i alla år, men alltid enligt färdiga paket som innehållit tyg, garner i bestämda färger och mönster – som någon annan designat.
I februari 2010 började jag en kurs i ”Fritt Broderi”, med Gunbritt Fors som inspiratör och ledare. Då fann jag mitt eget uttryck! Att måla egna bilder med nål och tråd, tyger, garner, spetsar, nät, ull, bubbelplast, konstfiber, kvistar, mossa, paljetter, knappar mm. är min grej. Det är så roligt! Nu skapar jag egna, unika verk så fort jag får en ledig stund och det är så spännande att se motivet växa fram, när jag håller på!
Jag älskar naturen och är ute i skogen varje dag och går med min hund – där får jag inspiration till mina tavlor.
Jag hoppas att du tycker det kan vara trevligt att titta på mina alster!